למעשה, למקבץ התמונות הלא־מספק שלהלן תפקיד כפול. המשימה הראשונה שלו היא, כאמור, להדגים את הנקודה שעלתה בתכנית האחרונה, בדבר צלילות מחשבתו ובהירות ראייתו של האנדרואיד מרווין, זכותו תגן עלינו. אולם מתלווה אליה תפקיד חשוב לא פחות: כיוון שבקרוב צפויה התכנית לצאת לחופשה ללא הגבלת זמן, ממש כמו שאר תחנת הרדיו, לא נוכל עוד לדאוג לפתיחה הולמת של השבוע עבור מאזינינו. לא לחינם אפוא דיברנו עליו כמודל לחיקוי: עליכם ליישם מה שיותר ממשנתו, ורק כך תוכלו להבטיח שגם אחרי לכתנו תיפקחנה עיניכם לשבועות חדשים בדכדוך המתבקש, ולא בעליצות האנרגטית שלה מטיפים כוחות הפופ והסכרין האורבים לכולנו בכל פינה.

התמונות הספורות האלה הן, כמובן, רק מבוא. המהדרין מוזמנים להשלים את כל קורותיו הידועות של מרווין בערוצים המקובלים, וגם להוסיף ולהאזין לתכניותינו בשידורים חוזרים בכל בוקר יום א׳. אני מבטיח לכם שהן יישארו רלבנטיות. אם יש הימור בטוח אחד בעולם הזה, הריהו ההימור הבא: יהיה רע.

1. ברכות שלום ושיחות חולין. רבים מכם ודאי משיבים לברכות שלום בתשובה "מה נשמע?", "מה שלומך?", ואפילו "שלום!". הוי, האומרים "שלום שלום" ואין שלום! להלן התשובה המתבקשת והריאליסטית:

I think you ought to know I'm feeling very depressed

כך תספקו לידידיכם מידע מועיל על השקפת העולם שלכם, ואולי אפילו תשפיעו עליהם לשפר את שלהם ולהפוך אותה למציאותית יותר, אף כי לא הייתי בונה על זה.

אפשר, כמובן, שתרצו לגוון את תשובותיכם. כיוון ששינוי ממשי בתוכן התשובה דלעיל לא בא בחשבון, האפשרות היחידה לעשות זאת היא פורמט שונה:

Fine, if you happen to like being me, which I personally don't

אחרי חילופי הנימוסין, לרוב מגיעה השעה לנהל שיחה קלה על עניינים יומיומיים. אם אין לבן־שיחכם שום דבר חדש או מעניין להגיד – והבה נודה באמת, סביר להניח שזה המצב – הוא יכול תמיד לסגת אל הפתרון הזמין והנוח, דיון במזג האוויר. זוהי הזדמנות פז להדגים לו, ואולי אף להזכיר לעצמכם, שמועקה ומיאוס אפשר למצוא גם בהתרחשויות־הרקע הטריביאליות ביותר, ואין צורך לחפש אותם דווקא באירועים מיוחדים ויוצאי־דופן.

Did you notice how the dew fell with a particularly sickening thud this morning

לאחר מיצוי הנושא הזה, מה שלא אמור לקחת יותר מדי זמן, תוכלו לעדכן את בן־שיחכם בקורותיכם ובחוויותיכם מאז פגישתכם האחרונה. הקפידו למסור תיאור הגון ונאמן־למציאות, כך שיֵדע בדיוק מה עבר עליכם, וירגיש ממש כאילו היה שם בעצמו.

After that, I went into a bit of a decline

לבסוף תגיע השעה להיפרד מידידיכם. באופן זמני, כמובן – לפי שעה. בתמונה שלפנינו מוצגות דרך נכונה ודרך שגויה לעשות זאת. הדרך הנאותה מוצגת, כמצופה, על־ידי גיבור הרשומה הזאת והחיים בכלל. בדרך השגויה בוחר ארתור דנט, שהוא האיש בחלוק הסגול המהוה והמטונף.

Don't worry... they will

ארתור, ודאי הבחנתם בעצמכם, שוגה שגיאה כפולה. הטעות הראשונה היא מן התחום המודאלי: כידוע, הסבל האנושי איננו מאורע המוטל בספק, שיש להמתין במתח ולראות האם יתרחש, ואולי אף להביע תקוות או הימורים לכאן ולכאן; הוא מציאות מתמשכת ועגומה שאין מוצא ממנה. לפיכך אין היגיון בהתבטאות דוגמת "אני מקווה שתסבלו"; הצירוף ההגיוני הוא "אני יודע שתסבלו", ואפילו רק "תסבלו". הטעות השנייה היא מתחום ההליכות: גם אם ארתור מקווה שחבריו יסבלו, לגמרי לא מנומס להגיד להם את זה. ראיית עולמו המפוכחת של מרווין מאפשרת לו לצלוח בנקל את שני המכשולים האלה.

2. יחידוּת. רוב ימיכם לא יעברו תוך מגע רצוף עם בני־אדם אחרים; פעמים רבות תמצאו את עצמכם לבד.

And infinite sorrow

כיוון שרוב בני־האדם אינם אוהבים את המציאות – ומי יכול להאשים אותם! – הם גם נוטים להימנע ממי שמצביע עליה בפניהם, ולכן ייתכן שבעתיד הקרוב פעמים אלה יהיו תכופות יותר ויותר. לפיכך עליכם ללמוד כיצד לנצל ביעילות את שעות הבדידות שלכם. דרך אחת להעביר את הזמן, למשל, היא במחשבות על עתידכם: תוכלו להעלות בדמיונכם את כל המסלולים שנראים לכם סבירים, ולהיאנח בצער משתיווכחו בכך שכולם גרועים באותה מידה.

Sit in the corner and rust

לחלופין, תוכלו לשקוע בפנטזיות על עתיד טוב יותר.

A very small bomb that would destroy the universe in toto

צעד כזה אינו מומלץ למתחילים, שכן קל מאד להישאב אל עולם הדמיון, ולשכוח שסטטיסטית, על סמך מניין הפנטזיות והתקוות שנהגו מראשית ימי האנושות בהשוואה למגמות הכלליות של העולם, סיכוייהם של חלומות ורודים להתגשם הם אפסיים. בשלב זה רצוי אפוא להימנע מפעילויות מסוכנות כאלה, ולהיצמד להתבוננות מחושבת ומדעית בחיים עצמם, שלכם ובכלל, התבוננות שתוביל אתכם בוודאי לתובנות יסודיות וחשובות בעניין ההוויה האנושית.

Just when you think life can't possibly get any worse, it does

בסך הכול נדמה לי שאנחנו משאירים את מאזינינו בידיים טובות. תרגול חרוץ ושקדני של העקרונות הפשוטים שנמנו לעיל יבטיח לכם שלא תופתעו מן הכשלונות הקולוסליים שבהם תיתקלו, בחייכם ובחיי אחרים. וליותר מזה הרי אין מה לצפות – לא בלי להיות צפויים לאכזבה רבתי. ולסיכום:

Life... loathe it or ignore it, you can't like it